top of page
Ara

Türkiye’nin İlk Bağımsız Çizgi Film Okulu

Türkiye’de çizgi film kültürünün gelişmesine katkı sağlamak için yola çıkan Fatih Küçük, 2016 yılında Antalya’da Kaş Kaymakamlığı proje ortaklığında Türkiye’nin ilk bağımsız çizgi film okulu olan The Cartoon Mill’i kurdu.

Antalya’da Kaş Kaymakamlığı proje ortaklığında Fatih Küçük tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk çizgi film okulu olma özelliğini taşıyan The Cartoon Mill yediden yetmişe herkesin ilgisini çekiyor.


Ekim 2016’dan itibaren faaliyette olan The Cartoon Mill, çizgi film alanında çalışmak isteyenlere imkan sağlamakla beraber, uluslararası çizgi film festivalleri düzenlemek ve Türkiye’nin ilk çizgi film kütüphanesini kurmayı da amaçlıyor. Açıldığı ilk günden şu ana kadar binin üzerinde çocuğa gönüllü hizmet vermiş.


Küçük, "İstedim ki Türkiye'de de evrensel bilimsel ve vicdani değerler taşıyan çizgi filmler üretsek ve bu alanda çalışmak isteyen bireylere imkan versek ve bizim ülkemizin ismi de dünya çizgi film tarihinde daha uzun yer edinse istedim." sözleriyle The Cartoon Mill'in misyonunu ifade ediyor.

Öğrenciler The Cartoon Mill’e ait tabletleri kullanarak karakter tasarımı ve hareketleri konusunda animasyon çalışmalarına katılıyor. Bu şekilde öğrencilerin teknolojinin farklı yönlerini keşfedebilmeleri için bir alan açan okulda öğrencilerin hikaye anlatımı ve el becerilerinin gelişimi için de faaliyetler yürütülüyor. İçerisinde bir Çizgi Film ve Oyuncak Müzesi’ni de barındıran, The Cartoon Mill’de, doğa gezileri ve bahçe çalışmaları da eğitimin bir parçası haline getiriliyor. Bunun yanı sıra düzenlenen oyuncak atölyeleriyle çocukların el becerilerini geliştirmelerine ve üretmelerine imkân sağlanıyor.


Çizgi Film Okulu sadece animasyon eğitimine değil, yörenin ekonomik gelişimine de katkıda bulunuyor. Yerleşim yerlerinden uzakta, yeşillikler içinde yer alan okulda düzenlenen eğitim kampları için köydeki üreticilerden organik ürünler temin ediliyor. Şu ana kadar binlerce çocuğa ulaşan Çizgi Film Okulu, yıl sonunda etkinliklerini bir Çizgi Film Festivali ile sonlandırıyor. Dünyanın dört bir yanından çizgi film sanatçılarının katıldığı festivalde, öğrencilerin yıl boyunca ürettikleri eserler sergileniyor.


Okulun sadece çocuklara yönelik olmadığın söyleyen The Cartoon Mill’in kurucusu Fatih Küçük, en fazla ilgi gösterenlerin 12-40 yaş arası grup olduğunu söylüyor.


Hayatta iyi şeyler de oluyor.


Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page