top of page
Ara

Pink Floyd’un Gitaristi David Gilmour'un Gitarları İklim Değişikliği ile Mücadele İçin Satıldı

Pink Floyd’un ünlü gitaristi David Gilmour, 120 gitarlık koleksiyonunu iklim değişikliği adına 21,5 milyon dolara sattı. Gilmour, "Bu sayede bu dünya için iyi şeyler yapabilirim." dedi.


Pink Floyd'un ünlü gitaristi David Gilmour, 120 gitarlık koleksiyonunu iklim değişikliği ile mücadele adına 21,5 milyon dolara sattı.


Gilmour, “Bu gitarlar bana çok iyi davrandı ve birçok parça verdi. Bunları açık artırmayla satarak, gerçekten ihtiyaç duyulan şeyleri sağlayabilirim. Yardım kurumlarım sayesinde bu dünya için iyi şeyler yapabilirim. Onların gidişi bir anahtar olacak. Ve belki de bir gün, birini ya da ikisini bulup, geri alacağım.” dedi.


1971’den beri, yaklaşık 50 yıldır kullandığı Black Fender Stratocaster gitarı, tek başına 3 milyon 975 bin dolarlık rekor fiyata satıldı. Gitar, Pink Floyd’un “Money”, “Shine On You Crazy Diamond” ve “Comfortably Numb” gibi ünlü parçalarında kullanılmıştı.


Gilmour, müzayede için hazırlanan basın bülteninde, gitarların yeni evlerinde başkalarına yardım etmesini umduğunu söyledi.


Yapılan açık arttırmanın gelirleri ClientEarth adına toplandı. ClientEarth kar amacı gütmeyen çevre hukuku organizasyonudur. ‘’İklim değişikliğiyle savaş’’ ve ‘’Yaban hayatı koruma’’ bu yoldaki misyonlarıdır.

Hayatta iyi şeyler de oluyor...

Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page