top of page
Ara

İstanbul'dan Ayrılıp Hayallerini Peşinde İlk Yerli Tohum Paketleme Tesisini Kurdu

3 yıl önce İstanbul'un kalabalığından kaçarak Antalya'nın Kaş ilçesinde çiftlik hayatına başlayan ve yerli tohum paketleme tesisi kurarak üretime başlayan Müge Gültekin, ilk ihracatını İngiltere'ye gerçekleştirdi.

Bayılıyorum böyle insanlara: Hayallerinin peşinden koşan, kararlı ve vazgeçmeyen, çoğunluğun iyiliğini gözeten... Müge Gültekin onlardan biri.


Yaklaşık 14 yıl İstanbul'da kendisine ait peyzaj firmasında çalışan Gültekin, bir gün trafikte saatlerce bekleyince uzun yıllar kurduğu çiftlik hayalini hayata geçirmeye karar verdi.Bir köyde yaşamak istediğini kızlarıyla paylaşan Gültekin, onların da desteğiyle bir hafta içinde tüm eşyalarını toplayıp, Antalya'ya geldi. Bir iş için Kaş ilçesindeki Ahatlı köyüne giden kadın girişimci kendi ifadesiyle köye "aşık" olunca, buraya yerleşti.Yaptığı araştırmalar neticesinde yerli tohum üretimine yönelen Gültekin, çok sevdiği köyde önce evini sonra tohum paketleme tesisini kurdu. Türkiye'nin farklı illerinde organik gübreyle tohum üreten çiftçilerle anlaşan Gültekin, üretilen yerli tohumları köyde kurduğu tesiste paketledikten sonra marka hakkını aldığı işletmesinin adıyla piyasaya satmaya başladı.Talep gören tohumların pazarlama ağı kısa sürede genişledi. Gültekin'in tohumları büyük marketlerin raflarında da yer aldı. Şimdi de İngiltere'ye ihracata başladı.


Ben kendi adıma gurur duydum. Hayatta iyi şeyler de oluyor.Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page