top of page
Ara

Mardin'de Uçurtma Atölyeleri

Mardin’de doğup büyüyen, çocukluğundan beri uçurtmalara hayran olan Zahit Mungan yıllardır bir hayalin peşinden koşuyor. Yöresel desenleri ve motifleri uçurtmalarla buluşturan Zahit, çocukların da uçurtma yapabilmesi için atölyeler düzenliyor.Düzenlediği atölyelerle çocukların hem hayal gücünün hem de motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlayan Zahit Mungan, tam anlamıyla ‘Uçurtmanın Peşinde’ bir hayat sürüyor. Verdiği eğitimlerle çocukların geleneksel oyunlara olan ilgilerinin artmasını, ekran başında geçirdikleri zamanın azalmasını hedefleyen Zahit, atölyelerde yapımını öğrettiği uçurtmalarda düşük maliyetli malzemelerin kullanılmasına dikkat ediyor. 2016 yılından beri düzenlenen Mardin Uçurtma Festivali ile de şehrin tanıtımına katkıda bulunuyor. Eski Mardin evlerinin çatılarından uçurulan uçurtmalar dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar için tam bir görsel şölen oluşturuyor.


Zahit Mungan çocukların hayallerine ortak olmak ve şehrin kültürünü yaşatabilmek için uçurtmaların peşine düştü. Yüzlerce çocukla atölyeler düzenledi, uçurtmalar sayesinde onların hayatlarına dokundu.Hem çocukların hayatlarında fark yarattı, hem de Mardin kültürünün korunması ve tanıtılması konusunda yaptığı çalışmalarla tüm Türkiye’ye örnek oldu.


Zahit Mungan, geçen sene @sabancivakfi nın toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler üreten sosyal girişimcileri, aktivistleri ve değişim aktörlerini; destekleyen, görünür kılan ve topluma ilham verenleri belirlediği #farkyaratanlar ındandı.


Hayatta iyi şeyler de oluyor...
Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page