top of page
Ara

Lego gitara ABD’den ödül

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolgahan Çoğulu, dünyaca ünlü Margaret Guthman Müzik Enstrümanları Tasarımı Yarışması’nda ikinci kez ödül aldı. 2014’te kendi tasarımı mikrotonal gitarla ödül alan Çoğulu, bu yıl da oğlu Atlas’ın fikri olan lego mikrotonal gitarla ödüle layık görüldü.Prof. Dr. Tolgahan Çoğulu’nun tasarladığı ‘lego mikrotonal gitar’, ABD’deki Georgia Tech Üniversitesi tarafından her yıl düzenlenen Margaret Guthman Müzik Enstrümanları Tasarımı Yarışması’nda seyirci ödülünü aldı.


Prof. Dr. Tolgahan Çoğulu’ya lego mikrotonal gitar fikrini veren şu anda 10 yaşında olan oğlu Atlas oldu. Prof. Dr. Tolgahan Çoğulu, fikrin doğuş hikâyesini şöyle anlatıyor: “Atlas müzikle büyüdü. Anne karnında bile ben ona gitar çalıyordum. 2 sene piyano dersi aldı. Mimar Sinan yarı zamanlı konservatuvarını kazandı. Sonra gitara merak saldı ve şu an gitar da çalıyor. Oğlum Atlas daha 7 yaşındaydı ve ben bir gün eve gitarın sadece klavyesini getirmiştim. Atlas da salonda legolarıyla oynuyordu. Bir baktım 1 saat sonra birebir aynısını yapmıştı. Dedi ki ‘Baba neden böyle bir şey yapmıyorsun.’ Bu tarz gitarların çok olduğunu söyledim. Ama sonra internetten araştırdık. İnanamazsınız hiç klavye kısmı legoyla bu şekilde yapılan gitar yoktu. Bir anda kafamda ışık yandı. Buradan inanılmaz bir şey çıkabilir diye düşündüm. Sonra ödül aldığım gitarımın lego halini yaptık ve ortaya ‘lego mikrotonal gitar’ çıktı.”


Her fikrin değerli olduğunu hatırlatan bu #iyihaber ile Tolgahan Coğulu ve Atlas 'ı ben de yürekten tebrik ederim, nice başarılar dilerim.


Hayatta iyi şeyler de oluyor.
Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page