top of page
Ara

Diyarbakır'da Kitap Bağışlarıyla 27 Okulda Kütüphane Kurdu

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde görev yapan Cumhuriyet Savcısı, 26 yaşındaki, Elif Demirel, kırsalda yaşayan çocukları kitapla buluşturarak 1300 kitapla 27 ilkokulda mini kütüphane kurdu.

Memleketi Bolu'dan iki yıl önce ilk görev yeri Diyarbakır'ın Çınar ilçesine gelen Cumhuriyet Savcısı Elif Demirel, beraberinde getirdiği hikaye kitaplarını bir ilkokulun kütüphanesine bağışladı.


Demirel, kitap sevgisi aşılamak için daha fazla çocuğa kitap ulaştırmak amacıyla Türkiye'nin dört bir yanında çeşitli mesleklerde görev yapan arkadaşlarına ulaştı. Arkadaşlarının da katkısıyla temin ettiği hikaye kitaplarını toparlayan Demirel, görevinden arta kalan zamanlarda köy ziyaretleriyle çocuklara ulaştırdı.


Bu çalışmayı bir projeye dönüştürerek, yaygınlaştırmak isteyen Demirel, Çınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibata geçerek, "En Çok Okuyan Bilir" projesini hayata geçirdi.


Kırsalda yaşayan çocukları hayırseverlerin de katkısıyla hikaye kitaplarıyla buluşturan Demirel, ayrıca okulların bir sınıfında da mini kitaplık oluşturdu.


Yaklaşık iki yılda ilçedeki 27 okula mini kitaplık kurulmasına öncülük ettiğini belirten Demirel, kitapları gören çocukların mutluluğunun her şeye bedel olduğunu belirtti.


Kitap sevgisinin çocuk yaşta kazanıldığına işaret eden Demirel, ilçenin bütün okullarına kitap ulaştırmak istediklerini dile getirdi.

Hayatta iyi şeyler de oluyor.

Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page