top of page
Ara

İki Meksikalı Girişimci Kaktüs Yapraklarından Deri ÜretiyorAdrián López Velarde ve Marte Cázarez’ın kaktüs yapraklarından vegan deri üreten ilk kişiler olduğu söyleniyor. Bu deriyi, bizde kaynanadili diye anılan bilimsel adı Opintia olan bir kaktüs cinsinden üretiyorlar. Tasarımda toksik kimyasallar, fatalat ve PVC kullanmıyorlar.


Bu vegan deri kısmen biyolojik olarak parçalanabiliyor. Esnekler ve hava geçirgenliği özelliğine sahipler. En az 10 yıl dayanıklılar. Materyale dokunulduğunda hayvan bazlı deri gibi olduğunu söylüyorlar. Mobilyalarda, arabalarda, deri aksesuarlarında ve kıyafetlerde kullanılabiliyor.


Yiyecek veya deri üretimi olsun hayvancılık büyük miktarda emisyon üretiyor. Hayvancılılık insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının yüzde 14,5’ini oluşturuyor.


Bu iki girişimci de sürdürülebilirliği nedeniyle kaktüs bitkisini seçmiş. López Velarde, “Kaktüsü ham madde olarak kullanma fikri gelişti çünkü bu bitkinin büyümesi için suya ihtiyacı yok. Aynı zamanda Meksika’da bol miktarda var." dedi.


Bitki bazlı derileri işlerine dahil eden şirketler su tüketimini yüzde 20 azaltabiliyor. Vegan deri ayrıca plastik atıkların yüzde 32 ile 42 oranında azaltılmasına yardımcı oluyor.


Bu avantajların yanı sıra moda için öldürülen 1 milyar hayvanın da kurtarılması hedefi var.


Hayatta #farkyaratanlar ve iyi insanlar var; iyi şeyler de oluyor.
Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page