top of page
Ara

Gözleri Görmeyen Fillere Piyano Resitali

Piyanist Paul Barton, Tayland’da "Dünya Filleri Koruma Kurumu"nda verdiği resitallerle, 62 yaşındaki gözleri görmeyen ve müziği çok seven fil Lam Duan ve onun gibi yorgun ve yaşlı diğer filleri müziğiyle mutlu ediyor.

İngiliz piyanist Paul Barton, 20 yıldır Tayland'daki bir fil rehabilitasyon merkezinde, gözleri görmeyen yaşlı fillere piyano çalıyor.


Klasik müziğin filleri rahatlattığını anlatan Barton, "İlk kez burada piyano çaldığımda Pla Ra adlı bir fil ağzındaki yemeği bırakıp dinlemeye başladı. Çok sıra dışı bir durumdu" diyor. İşte Barton'un da o andan o kadar etkileniyor ki sonrasında düzenli olarak bu merkezde filler için resitaller vermeye başlıyor.


65 yaşındaki fil Lam Duan ise Barton'un en büyük hayranı. Barton piyano çalmaya başlar başlamaz Lam Duan hemen piyanonun başında beliriyor.


Londra Kraliyet Sanat Akademisi'nde piyano eğitimi alan Barton, Taylan'daki fillere daha çok Schubert, Chopin, ve Beethoven'ın eserlerini çalıyor.

Barınakta çalışan Samart Prasithol ise "Paul piyano çalmaya başladığında fillerin onu anladığını düşünüyorum. Çünkü müzik evrensel bir dil" diyor.


Barton, ayrıca kendi piyanosunun tuşlarının plastik olduğunu özellikle vurguluyor. Çünkü acı ama gerçek: Birçok marka piyano tuşlarını hala fildişinden üretiyor. “Fildişi ticareti önüne geçemediğimiz bir acı, bu beni çok üzüyor.” diyor.


İşte böyle yaşam biraz daha güzelleşiyor ve hayatta iyi şeyler de oluyor...


Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page