top of page
Ara

Felçli ya da Yürüyemeyen Kedi ve Köpekler için Yürüteçler Tasarlıyor

Kocaeli'de bir fabrikada çalışan Abdulmenaf Çelik, felçli ya da yürüyemeyen kedi ve köpekler için yürüteçler tasarlayarak onları adeta hayata bağlıyor.

Sıradan Kahramanlar var bu hayatta. İyifrekans.com 'un da favorisi... Onlardan biri Kocaeli'de bir fabrikada çalışan Abdulmenaf Çelik. Felçli ya da yürüyemeyen kedi ve köpekler için yürüteçler tasarlayarak onları adeta hayata bağlıyor.


Dilovası ilçesinde yaşayan hidrolik hortum ustası Abdulmenaf Çelik, kentteki bir fabrikada mesleğini sürdürerek geçimini sağlıyor.


Mesleğe 2003'te başlayan Çelik, el hünerini sadece fabrikadaki kaynak ve torna işleri için değil, çeşitli nedenlerle yürüyemeyen hayvanları hayata bağlamak için de kullanıyor.


Felçli ya da yürüyemeyen kedi ve köpekler için çeşitli malzemeler kullanarak yürüteçler yapan Çelik, yaklaşık iki yıldır 38 engelli hayvanı "ayağa kaldırmayı" başardı.


Abdulmenaf Çelik, hayvanlara yardım eden bir derneğe üye olduğunu, buradaki arkadaşlarının isteği üzerine yürüteçler yapmaya başladı.


Önce su borularından yürüteçler yaptığını belirten Çelik, şehir dışından istenen yürüteçlerin ölçülerinde sıkıntı olduğu için daha sonra ayarlanabilir yürüteçler yapmaya başladığını söyledi.

Çelik, hayvanseverlerin kendisine sosyal medyadan da ulaştığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Birkaç denemeden sonra bu işin olduğunu gördük ve insanların çok fazla ücret ödemeden alabilecekleri yürüteçler ortaya çıktı. Zaman geçtikçe gelişen bir şey bu. Türkiye'de sadece ben yapmıyorum tabi. Başka yapan insanlar da var. Bu yürüteçler yurt dışından yüksek fiyatlara geliyor. Biz bunları 100 ila 200 liraya mal edebiliyoruz. Biz bunu maliyetine yapmaya çalışıyoruz. Hayvanseverler bunun malzeme maliyetini karşılıyorlar, biz de bu malzemeleri temin ediyoruz, yürüteçleri yapıyoruz ve sahiplerine gönderiyoruz. Hayvanın ağırlığına göre paten tekerleği, pazar arabası tekerleği, bazılarında da hasta yatağı tekerleği kullanıyoruz."


Yaptığı işten büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Çelik, "Bir hayvanın yürüdüğünü gördüğünüzde yaşadığınız bütün yorgunluğu unutuyorsunuz. Yürüteçleri yaparken çocuklarımı ve yeğenlerimi de çalışmaya dahil ediyorum. Onların da hayvan sevgisiyle büyümesini istiyorum" dedi.


Hayatta iyi şeyler de oluyor.


Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page