top of page
Ara

Diyarbakır'da Bir Öğretmen Okulunda Finlandiya Eğitim Sistemini Uyguluyor

Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Kumrucuk Köyü'nde öğretmenlik yapan Hasan Kartal, sınıfında dünyanın en iyi eğitim sistemi olarak kabul edilen Finlandiya eğitim sistemini uygularken "Mahrumiyet ve yoksulluk çocukların kaderi olamaz" diyor.

Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Kumrucuk Köyü'nde öğretmenlik yapan Hasan Kartal, eğitim verdiği sınıfta dünyanın en iyi eğitim sistemi olarak kabul edilen Finlandiya eğitim sistemini uyguluyor.


Derslerde sağlıklı beslenmeden görgü kurallarına, bilim ve teknolojiden, bahçe ve doğa ile ilgili konuları uygulamalı olarak gösteren Hasan öğretmen, "Mahrumiyet ve yoksulluk çocukların kaderi olamaz" diyor.

11 çocuklu bir ailenin çocuğu olan ve 55 kişilik sınıflarda eğitim gören Hasan Kartal, çocukluğunu aşçı babasının yanında çalışarak geçirdi. Batman'da ücretli öğretmenlik yaptıktan sonra atandığı Diyarbakır'da, "Mahrumiyet ve yoksulluk çocukların kaderi olamaz." diyerek her öğrenciye bireysel bir yaklaşım sunulan, ödev ve zorlamanın olmadığı Finlandiya eğitim sistemini uygulamaya başladı.


31 öğrencili köy okulunun birleştirilmiş sınıfında, kolej eğitimi veren Hasan öğretmen, öğrencilere oldukça renkli bir sınıf ortamı yaratıyor.


Çocuklar okul bahçesinde sebze meyve yetiştiriyor. Konserveler, reçeller yapıp turşu kuruluyor. Sobada yemekler pişiriliyor. Kümesten aldıkları yumurtalarla okulda kahvaltı yapılıyor.

Hasan öğretmenin eğitim verdiği sınıfta, dersler diğer okullardan farklı olarak kitaplardan değil, uygulamalar ile öğreniliyor.


İşlenen konular içinde sağlıklı beslenme, topluluk içinde görgü ve temizlik kuralları, sofra adabı, bilim, sanat, fen, teknoloji, mühendislik, kültür, sinema, spor, akıl-zeka oyunları, bahçe ve doğa, kodlama, yaratıcı drama yer alıyor.


Hayatta iyi şeyler de oluyor...

Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page