top of page
Ara

Muğla'da 215 bin Hanenin Elektriği Çöpten Karşılandı

Biokütle enerji tesisi ile bugüne kadar 215 bin hanenin 51 Milyon 723 bin 585 kw elektrik ihtiyacı karşılandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 5 katı atık düzenli depolama tesisine kurduğu biokütle enerji tesisi ile bugüne kadar 215 bin hanenin 51 Milyon 723 bin 585 kw elektrik ihtiyacını karşıladı.


Çevreye duyarlı yatırımlarıyla dikkat çeken @muglabsb , il genelinde Fethiye, Ortaca, Milas, Menteşe ve Marmaris Katı Atık Düzenli Depolama tesislerine toplam 15 megawatt kurulu güce sahip biokütle enerji tesisi kurdu. 2018 Kasım ayından itibaren farklı zamanlarda devreye alınan tesislerle 51 Milyon 723 bin kilowatt elektrik üretildi. 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik üretimi 250 kilowatt olarak hesaplandığında yaklaşık 215 bin hanenin bir aylık elektrik üretimi çöpten sağlanmış oldu.


Başkan Gürün; “Karia, Likya medeniyetleri ve birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Muğla doğal güzellikleri ile de dünyanın ve ülkemizin çekim merkezi. Yaşamaktan ve hizmet etmekten gurur duyduğumuz Muğlamızı korumak ve koruyarak geleceğe taşımak için projeler üretiyoruz. Bir nevi Muğlamızın yeşiline, mavisine, çevresine yani geleceğine yatırım yapıyoruz. Alt ve üst yapıları ile örnek bir şehir yaratmak için çalışıyoruz. Modern Katı Atık tesislerle çevrelediğimiz Muğlamızın bu tesislere kurulan sistemler sayesinde çöpünden de elektrik üretiyoruz. Muğla pek bilinmese de coğrafyasının genişliği nedeni ile 6 Katı Atık tesisine sahip tek il. Menteşe’de 4 ilçemize hizmet veren tesisi, Milas Katı Atık Düzenli Depolama tesisini, Fethiye’mizde 2.lotu kısa zamanda hayata geçirdik. Bodrum Katı Atık Düzenli depolama tesisi projemizde gerçekleştiğinde Muğla modern tesisleri ile örnek bir şehir olacak.


Hayatta iyi şeyler de oluyor.

Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page