top of page
Ara

Minik Kalpler Çocuk İyilik ve Aşevi Yeniden Çocuklara Hizmet Vermeye Başladı

Dezavantajlı çocuklar için kurulan ancak bir süredir kapalı olan çocuk yardım evi, geçen yıldan bu yana Ali Rıza Nebioğlu ile eşi Maria Hanım tarafından Balat Minik Kalpler Çocuk İyilik ve Aşevi adıyla yeniden çocuklara hizmet vermeye başladı.

Dezavantajlı çocuklara hizmet vermek amacıyla kurulan ancak bir süredir kapalı olan çocuk yardım evi, geçen yıldan bu yana Ali Rıza Nebioğlu ile eşi Maria Hanım tarafından Balat Minik Kalpler Çocuk İyilik ve Aşevi adı altında yeniden hayata geçirildi.


Ticari kaygılar gözetmeden yürütülen proje kapsamında farklı yaşlardan 68 çocuğa her sabah ve öğlen yemek çıkarken, kurulan kütüphanede kitaplarını okuyup ödevlerini yapabiliyorlar, "paylaş kurtul" adını verdikleri yardım sandığına bağışlanan 2. el kıyafetlerden alabiliyorlar ve gönüllülerden İngilizce, matematik, resim gibi konularda ders alırken haftada 2 gün bir beden eğitimi öğretmeniyle spor yapıyorlar.

"İyilik Evi"nin bir ticarethane olmadığına vurgu yaparak, uzun yılladır Balat'ta yaşayan ve asıl mesleği tekne bakımı ve tamirciliği olan Nebioğlu, evin kirası ve faturalarını, teknelerde boya ve bakım işleri yaparak ödediğini dile getirdi.

Nebioğlu,“Bu gördüğünüz oyuncaklar çocuklara ait, bana ait değil. Buradaki erzak dahil, şu şeker dahil bana ait değil. İnsanlar getiriyorlar ben de bunları yerine ulaştırmak zorundayım. Sadece hayırseverlerimizin yardımlarını sahiplerine iletiyorum. Burada en zor iş, gelen yardımları dağıtırken oluyor. Benim 2-5 tane dondurma alma şansım yok, aldığım zaman kesinlikle 60 tane alacağım. Çünkü bütün çocuklara almak ve vermek zorundayım." dedi.


Aşevine, Balat bölgesinde yaşayan çocukların geldiğine dikkati çeken Nebioğlu, 4 aylık bebekten 18 yaşa kadar her yaşta çocuğun bazen aileleriyle bazen de arkadaşlarıyla gün içerisinde buraya aşevine geldiğini belirtti.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page