top of page
Ara

97 yaş fark ile bu iki dostun arasından su sızmıyor.

Dünya üzerinde bir asrı doldurmasına sadece birkaç ay kalan Mary O'Neill'ın en yakın arkadaşı Benjamin Olson ise henüz sadece 2 yaşında. Aralarındaki 97 yaş fark ile bu iki dostun arasından su sızmıyor.Mary ve Benjamin yan yana evlerde yaşıyorlar. Bahçelerini sadece bir çit ayırıyor. Üstelik Benjamin, kısa bir süre önce Mary'nin bahçe kapısını kendi kendine açıp kapatmayı da öğrenmiş. Dolayısıyla canı istediği zaman arkadaşını ziyarete gidebiliyor.


Benjamin annesi, babası ve kendisinden biraz daha küçük erkek kardeşi Noah'yla birlikte yaşıyor. Mary ise eşi 37 yıl önce vefat ettiğinden beri tek başına...


Mary sabahları uyanıp 1969'dan beri oturduğu evinin bahçesine çıktığında Benjamin'i çoktan güne başlamış halde buluyor. Benjamin merdivenin dibine oturup bir yandan Mary'nin hediyesi olan plastik kamyonuyla oynarken bir yandan da arkadaşının bahçeye çıkmasını bekliyor.


İkilinin dostlukları pandeminin az sayıdaki güzel sonucundan biri. 1,5 yıldır sosyal mesafe kuralları ve karantinalar nedeniyle evlerinden çıkıp sosyalleşme imkânı bulamayan Mary ve Benjamin'in aralarında kurulan dostluk, hayatta kalmalarını sağlayan bir can simidi gibi

adeta...


Washington Post'a konuşan Mary, dostluklarının gördüğü ilginin kendisi için bir iltifat olduğunu belirterek, "Çok iyi anlaşıyoruz" diyor.


Genelde sabah 10 gibi buluşup her gün birkaç saatlerini beraber geçiriyorlar. Mary, verandanın merdivenlerine yan yana oturup güle oynaya baloncuk üflerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığını belirtiyor.


Aralık ayında Mary 100 yaşını dolduracak. Bu nedenle ağustos ayında kendisi için bir doğum günü partisi verilecek. Tabii ki Benjamin ve ailesi de orada olacak.


Mary, "Kendimi 100 yaşında hissetmiyorum. Bence Benjamin'le olan dostluğumuz yaşın sadece bir sayı olduğunun en iyi kanıtı" diyor ve ekliyor: "Sanırım benim gönül yaşım 2. Çünkü aramızdaki yıllar rağmen birbirimize çok bağlıyız."


Yaşın sadece bir sayı olduğunu; anlaşmanın, ilginin, sevginin, dostluğun, emeğin asıl değerli olduğunu hissettiren bir haber: #iyihaber

Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page