top of page
Ara

Atık Plastikler 3D Yazıcılar Sayesinde Ekonomiye Kazandırılıyor

Şanlıurfa’da üniversite öğrencileri, kurdukları tesiste atık plastikleri 3D yazıcılarla geri dönüştürüyor. Geri dönüşümle hem doğa korunuyor hem de atıklar ekonomiye kazandırılıyor.Şanlıurfa Harran Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Muhammet Pilis ve aynı üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mehmet Alpay, atık plastiklerin 3 boyutlu yazıcılarda kullanılmasıyla ilgili çalışma yaptı.


Bir girişimcilik programında ilk 25'te yer alan proje sayesinde, öğrencilerden Pilis, ABD'ye gitme fırsatı yakaladı.


İki hafta boyunca önemli şirketlerin üst yöneticileriyle görüşen Pilis, 3 boyutlu yazıcılar hakkında önemli bilgiler aldı.


Daha sonra Şanlıurfa Teknokent binasında araştırma-geliştirme çalışması yürüten öğrenciler Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Türk Kızılay ve KOSGEB'ten destek alarak kurdukları tesiste, atık plastiklerden ürün üretimine başladı.


Muhammet Pilis, kurdukları tesiste kullandıkları makinelerin tasarımının ve yapımının kendilerine ait olduğunu söyledi.


Doğadaki en büyük sorunların başında atık plastiklerin geldiğini ve bunların dönüştürülmesi için arayış içine girdiklerini söyleyen Pilis, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:


“Çeşitli süs ürünleri, endüstride, sağlıkta kullanılan ürünler, prototip ürünler üretiyoruz. Bu sayede 3 boyutlu yazıcıları katı plastiklerin geri dönüşümünde aktif olarak kullanıyoruz. Çünkü 3

boyutlu yazıcılar hayatımızın her alanına girdi. Biz de Birleşmiş Milletler'in sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında sorumlu üretim, sorumlu tüketim hedefleri doğrultusunda katı atıkları, plastikleri, doğaya ne kadar az salabilirsek ya da bu döngüyü ne kadar geciktirebilirsek bu bir avantaj diye düşünüyoruz.”


Hayatta iyi şeyler de oluyor.

Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page