top of page
WhatsApp Image 2020-07-28 at 12.58.09 PM

Merhaba!

Ben Elif Özmenek Çarmıklı. Sizin gibi ilkokulda okuma yazmayı öğrendim ve fakat sınıfta en son okuyan kişiydim. Buna o zaman canım çok sıkıldı doğruyu söylemem gerekirse ve fakat bu sayede okumanın bir yarış değil, ömür boyu sürecek bir macera olduğunu öğrendim. Büyüdükçe öğrenmenin anlık değil, sürekli olduğu zaman fark yarattığını gördüm. İşte bu yüzden farklı konular üzerine çalışmayı hep çok sevdim.

TED Ankara Koleji’inden mezun olduktan sonra, lisansımı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü ile Columbia Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladım.  Halen The New School Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde doktorası üzerine çalışmaktayım ve karşılaştırmalı politika ve uluslararası ilişkiler teorileri üzerine yoğunlaşmaktayım.  Doktora tez araştırmamın başlığı Uluslararası Göç Yönetimi: Bir Tamponlaştırma Aktörü Olarak Türkiye’dir. 

Uzun yıllar New York’ta değişik gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarının temsilciliğini yaptım ve Boğaziçi Üniversitesi, Suny Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde değişik zamanlarda ders verdin.  Bir süre özel sektörde siyasi risk analisti olarak da çalışmış biri olarak göç-dış politika ilişkisi, göç kontrolü politikaları, iltica politikaları, geri kabul politikaları, sınır yönetimi, insan hakları, kalkınma ve Türk dış politikası konularında çalışmaktayım.

Uzun yıllar Amerika’da yaşadım. Tek başına ailemden, ülkemden uzak olmak başta biraz zor olsa da bu sayede bütün dünyanın evim, sevmeyi seçtikleriminse ailem olduğunu öğrendim. Sonra dünya harikası bir eşim ve iki çocuğum oldu: Gürol, Asya ve Kuzey! Ve onlardan öğrendim ki ben çocuk hikâyeleri yazmayı çok seviyorum. İşte böylece akademisyen, gazeteci ve araştırmacı kimliklerimle birlikte yazarlık yolculuğum başladı.

Farkındalığı Kendiyle Büyüyen Çocuklara Öyküler serisi ile "Lemur Lemi, Mirket Ari ve Diğerleri" ve "Hep Yarını Düşünen Baykuş"un yanında, çevre farkındalığı odağı ile yazdığım Mita ve Gizemli İnci olmak üzere üç çocuk kitabım var.

"Küçük bir fark ediş, büyük bir fark yaratır. Fark eden, artık etrafına başka bir gözle bakmaya başlar." diyerek İyi Frekans'ta "iyi" olan her şeyi paylaşıyoruz: Fark etmek ve fark yaratmak için...

Bir fındık kabuğu içinde benim hikâyem işte böyle! Umarım siz de kendi yolculuğunuzda neyi sevdiğinizi kolaylıkla keşfedersiniz.

Bu keşifte de hikâyeler size eşlik eder!

Elif Özmenek Çarmıklı

bottom of page